Neden Asansörde Tanımlayamadığımız Garip Bir Rahatsızlık İçinde Oluruz?
Mutlaka sizde bu duyguyu yaşamışsınızdır. Bu duygu ilginç bir biçimde her zaman kendini tekrarlayabiliyor. Peki neden bu rahatsız edici duyguyu yaşıyoruz?
iStock

Asansörde başkaları ile yolculuk ederken girdiğimiz tribin sebebi rahatsız olmamız değil karşımızdakini rahatsız etme endişesidir.

Asansörün içinde bir başkası ile yolculuk ederken endişe, tedirginlik, gerginlik, korku gibi duyguları da içinde barındıran, “tuhaf” diye tanımlayabileceğimiz bir his içinde oluruz.

Uzmanlara göre bunun birkaç nedeni vardır. psikologlar iki insanın konuşurken aralarında genellikle yaklaşık bir kol uzunluğunda mesafe bıraktığını hatırlatıyor. ancak asansördeki mesafe bundan çok daha az olduğu için insanların kendilerini garip, doğal olmayan bir durumun içinde hissettiğini belirtiyorlar.

Ekşi Şeyler

Araştırmacılara göre fiziksel olarak bu kadar yakın olmanın en çok endişe veren yanı bir başkasını rahatsız etme korkusudur. bu nedenle asansördeki herkes duruşunun ya da yaptığı herhangi bir hareketin diğerleri tarafından tehdit olarak algılanmaması ve onları rahatsız etmemek için olağanüstü bir çaba sarf ediyor.

Asansörde tuhaf hissetmenin bir başka nedeni ise kimi uzmanlara göre kontrolün elde olmaması. asansörün kapısı açılıyor, içeri giriyorsunuz ve gideceğiniz katın tuşuna basıyorsunuz. geriye sadece beklemek kalıyor ve bu pasif olma hali insanlara endişe veriyor.

Ekşi Şeyler

Asansörde yaşadığımız bu tuhaf hissi biraz olsun azaltmak için genellikle göz temasından kaçınmayı, yere bakmayı ya da telefonla uğraşmayı tercih ederiz.

Çoğu zaman yaklaşmakta olan komşuyu görmezden gelip tek başına asansöre biniyor oluşumuzun sebebi de budur.

Kaynak : Ekşi Şeyler

EMOJİ İLE TEPKİ VER!Facebook Yorumları